Cośtaminator

Tytuł wpisu jest żywcem zerżnięty z jednego z odcinków Fineasza i Ferba, mający dzieci w odpowiednim wieku będą wiedzieć, nie mający w sumie nic nie tracą, ja zaś dodam tylko od siebie, że nazewnictwo stosowane przez Doktora Dundersztyca zawsze mi się podobało, a tu mi pasuje jak ulał 🙂

Żeby długo się nie rozwodzić – zrobione! Działa!

 

Dokładniejszy opis konstrukcji, jak kto ciekaw, znajdzie w dziale „Moje Projekty”. Tu zaś chciałem się wyżalić tylko. Urządzenie bowiem było skończone jeszcze w zeszłym tygodniu. Przetestowane na wszystkie sposoby, dopieszczone, w sobotę postanowiłem w końcu poskręcać, uruchomić już finalnie i nagrać film reklamowy. Skręciłem obudowę, zalałem wytrawiaczem, komórka w dłoń i kręcimy. Kręcimy kręcimy, drżącą ręką sięgamy do wyłącznika, włączamy…. DRRRRRRRRRRRRRR!!!!!

Obudowa dzwonić zaczęła. Wcześniej w czasie prób nie dzwoniła, ale oczywiście, prawa Murphy’ego są święte, kiedy miała zacząć dzwonić, jak nie na premierze? Nic to. Nagranie zatrzymałem, brzęczące miejsce zlokalizowałem, przywaliłem jednego wkręta więcej, będzie dobrze.

Znów, komórka w dłoń, włączam, zaczynam kręcić, pokazuję, że tu się uruchamia rozgrzewanie, tu podświetlenie, tu…. pik pik pik pik biiip biiip. Temperatura się sama zaczęła przestawiać, skubana, aż doszła do dołu zakresu (wtedy próba przestawienia poza zakres robi „biip”). Kurde, no! A tak chwaliłem te dotykowe przyciski, tak niezawodnie pracowały przy testach. Obudowę rozkręciłem, wykręciłem kanapkę wyświetlacza z przyciskami, rozkręciłem kanapkę, przelutowałem kondensatory na mniejsze. Skręciłem złożyłem, włączyłem…. przyciski przestały reagować. Więc znów rozkręciłem, rozłożyłem, przelutowałem na wartość pośrednią, złożyłem, skręciłem, zamknąłem, skręciłem, włączyłem. Wygląda na to, że dobrze. Więc znów telefon w dłoń, znów kręcę film. I znów w jakimś momencie filmowej grozy „pik pik pik pik”.

Nie zanudzając już, bawiłem się z tym cały weekend. Najpierw dobierałem kondensatory, potem zwróciłem uwagę, że problem dotyczy zawsze tego samego przycisku. Wymieniłem układ przycisku. Dodałem ekstra kondensator filtrujący zasilanie. Zwróciłem uwagę wreszcie na to, co okazało się przyczyną: bliskość transformatora (ten przycisk niemalże na nim leży) i elektromagnes brzęczyka tuż obok. Dołożyłem kawał blachy jako ekran magnetyczny. Pomogło, ale nadal sporadycznie już fałszywe piknięcia się rozlegały. Zapewne pomocne byłoby przeorganizowanie obudowy, odsunięcie przycisków od elementów magnetycznych, ale wybaczcie, nie chciało mi się już. Po prostu programowo wyłączyłem możliwość zmiany temperatury w czasie faz aktywnych, czy to rozgrzewu, czy samego trawienia. Żeby zmienić temperaturę trzeba proces zatrzymać przyciskiem stop i dopiero na zatrzymanym da się temperaturę przestawiać. W sumie nawet ma to sens i przede wszystkim, znakomicie chroni przed przypadkowymi zmianami.

Na dokładkę – ciekawostka z warsztatu, tematycznie związana z pokazywanymi niedawno wspornikami do szlifierki (cały czas czekającymi na pospawanie). Co zrobić, jak jedyny kawałek ściany wchodzący w grę celem instalacji rzeczonej szlifierki ma zupełnie skopaną gniazdkologię? Ano mesel, młotek, wiadro gipsu….

Pędzel, resztka farby cały czas chomikowana po pierwotnym malowaniu warsztatu „bo się może przydać”…

I już jest tak, jak miało być. 3F przy tokarce (na wypadek gdybym kiedyś jej dał napęd z prawdziwego zdarzenia w miejsce tego śmiesznego chińskiego silniczka z kondensatorem), gniazdko 1F tam, gdzie będzie szlifierka.

This entry was posted in , , . Bookmark: permalink.

2 Responses to Cośtaminator

trash_bin
Commented:  24 lutego 2016 at 18:05

O wytrawiarce poczytałem, potem poczytałem znowu, potem jeszcze raz, pooglądałem schemat i płytkę, później poczytałem wyrywki znowu i jestem pod dużym wrażeniem 🙂 Jestem w trakcie klejenia swojej, więc jakoś tam orientuję się, ile pracy i czasu wymagało zmontowanie całości i kłaniam się nisko, bo kawał wspaniałej roboty wykonałeś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Archiwum

  • 2021 (3)
  • 2020 (2)
  • 2019 (8)
  • 2018 (9)
  • 2017 (24)
  • 2016 (66)
  • 2015 (39)

Wyszukiwanie

Licznik odwiedzin

0277884
Visit Today : 45
Hits Today : 86
Total Hits : 987546
Who's Online : 1