Mikołaj inny, niż wszystkie.

U Wyjątka w szkole konkurs plastyczny ogłosili, na wykonanie dowolną techniką portretu Św. Mikołaja.

Szczerze mówiąc, uwagi bym nawet na to nie zwrócił  Wyjątek też jest bardzo daleki od nawet nie przejmowania się, ale w ogóle zauważania takich obwieszczeń, ale małżonka przeczytała i zagoniła nas wszystkich do pracy (tak, portret mógł być pracą „rodzinną”!). I tak oto powstał portret może nie najwyższych lotów (bo na bazie odręcznego rysunku Wyjątka, który co tu dużo mówić, zdolności plastyczne odziedziczył w 100% po mnie), ale za to z całą pewnością inny, niż wszystkie 🙂

Niedawno był też konkurs w przedszkolu Łajzy, tematem konkursu było serduszko. Też praca „rodzinna”. Zrobiliśmy więc wraz z Łajzą, tak, miał w procesie twórczym czynny udział, trochę szlifował i samodzielnie nasączał potem olejem 🙂

I jak już przy chwaleniu się różnymi dziełami jestem, pochwalę się z marszu uruchomionym wreszcie kolejnym klocku automatyki domowej. Zapowiadany wstępnie tutaj, odleżał trochę w warsztacie, żeby nabrać ważności, po czym ostatnimi dniami doczekał się zainstalowania. Wmontowany jest do obudowy zamontowanego u mnie w serwerowni „dużego” zasilacza 12V, którego obudowa miała jeszcze sporo miejsca:

Po lewo jest zasilacz (ATX 450W), w głębi na dole płytka rozdziału zasilania na poszczególne zewnętrzne odbiorniki (każdy osobno filtrowany i osobno zabezpiecznikowany). Pośrodku jest właściwy sterownik, małe górne płytki w głębi zaś to sterownikowe peryferia: wejścia zwarciowe, wejścia potencjałowe (reagujące na podanie 12V) oraz wyjścia przekaźnikowe mamy na lewej płytce (na tylnej ścianie obudowy są dwa złącza DB25), prawa płytka zaś to jest sześć kanałów PWM do sterowania oświetleniem LED. Co zaś to wszystko robi?

 • pośredniczy w przekazywaniu sygnałów z pilota zdalnego sterowania między centralą satela, a napędami bram garażowej i wjazdowej, co przede wszystkim eliminuje dość uciążliwą wadę Satela, jaką było ponawianie transmisji przy braku jej potwierdzenia, co przy używaniu pilota na granicy zasięgu powodowało, że otwierająca się brama np. stawała w połowie. Dzięki mojemu sterownikowi komenda otwierania/zamykania jednocześnie blokuje możliwość przyjścia kolejnej na 5 sekund.
 • umożliwia wykonywanie funkcji zależnych typu: jak ktoś wjeżdża do garażu, włącz światło w garażu, jak ktoś otwiera bramę wjazdową, a jest ciemno, zapal oświetlenie podjazdu.
 • pozwala na sterowanie bramą i wrotami garażu również i z panelu monitora w kuchni, a jak tylko dodam do bram kontaktrony, panel ten będzie też pokazywał, że brama jest otwarta.
 • po zmroku uruchamia podświetlenie „komunikacyjne” schodów, dodatkowo uzależniając jego jasność (PWM się kłania) od tego, czy ktoś po nich łazi, czy nie.
 • steruje podświetleniem podbitki wokół domu, automatycznie (po zmroku) bądź ręcznie.
 • i całkiem przy okazji, załatwia też kwestię podświetlania po zmroku numerka policyjnego.

(jeden kanał PWM jeszcze mam wolny i bez pomysłu na jego wykorzystanie, wszelkie pomysły mile widziane. Od razu uprzedzam: wypchanej kuny brak!).

Widok na zasilacz ze sterownikiem od frontu:

Na wierzchu ścinek paska LED używany do testów, pod spodem teczka Angry Birds podprowadzona z pokoju Wyjątka jako tymczasowa przekładka izolacyjna 🙂 Obudowa zasilacza pochodzi z jakiegoś złomowanego KVMa, zaadaptowana na zasilacz z dobrodziejstwem inwentarza, wyświetlacz wykorzystałem (podaje bieżące wartości prądu i napięcia wychodzącego z zasilacza), klawiatura jest niewykorzystana, bo nie miałem pomysłu. Rząd LEDów na panelu to stan bezpieczników poszczególnych wyjść zasilacza.

I przełącznica:

Trzy łączówki w prawym rzędzie to właśnie wyjścia opisywanego tu modułu. Na zdjęciu jeszcze z niczym nieskrosowane, ale to już się zdążyło zmienić 🙂

This entry was posted in , , . Bookmark: permalink.

2 Responses to Mikołaj inny, niż wszystkie.

bajcik
Commented:  8 stycznia 2016 at 18:20

odnośnie przełącznicy – nie mylą ci się te korespondencje?

No jak maja się mylić, każda ma swój numerek przecież 🙂
Numerek odpowiada numerowi pomieszczenia, d którego dana łączówka prowadzi. „03 brama” to brama w pomieszczeniu 03, czyli garażu. A „00 korespondencja” to kabel korespondencyjny do przełącznicy w pomieszczeniu 00, czyli holu na parterze (wbrew pozorom 😉 ).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Archiwum

 • 2019 (8)
 • 2018 (9)
 • 2017 (24)
 • 2016 (66)
 • 2015 (39)

Wyszukiwanie

Licznik odwiedzin

0222167
Visit Today : 99
Hits Today : 1215
Total Hits : 759929
Who's Online : 1